czwartek, 18 października 2012

Dieta niekoniecznie oznacza zdrowość




Dowiedzmy się czegoś więcej o dietach, które zagrażają naszemu zdrowiu i zyciu.
Pamiętaj! Ustrzegaj się ich jak ognia..!



Anoreksja
Codzienna dieta anorektyczki

Wartość kaloryczna spożywanych przez nie posiłków wynosi niewiele ponad 300 kalorii dziennie, podczas gdy aktywna kobieta powinna ich dostarczać organizmowi około 1800. Oto ich dzienny posiłek:
Śniadanie: mała szklanka soku pomarańczowego (39 kcal), szklanka kawy (0 kcal)
obiad: trochę sałaty, kilka kropli majonezu (30 kcal), grillowany tuńczyk (5 cm, 65 kcal)
kolacja: znowu grillowana ryba (65 kcal), do tego lampka czerwonego wina (110 kcal)
w ciągu dnia: zakaz podjadania, należy pić dużo kawy (0 kcal), gdyż przyspiesza trawienie.

Razem : 309 kcal

Co na to ekspert?

"Taki jadłospis jest ekstremalny, brakuje w nim wszystkich składników odżywczych - białka, witamin, minerałów, tłuszczy, aminokwasów. Stosowanie tej diety przez okres dłuższy niż 2 tygodnie zagraża zdrowiu i życiu" - ostrzega doktor Helmut Oberritter z Niemieckiego Instytutu Żywienia.


Do czego prowadzi taki sposób odżywania?

Głodzenie się, stałe liczenie kalorii, obsesja na punkcie chudości spowodowane m.in. presją otoczenia, które lansuje ideał szczupłej, wręcz chudej kobiety, prowadzi często do anoreksji (i/lub bulimii). To jedna z najgroźniejszych współczesnych chorób. Stopniowo wyniszcza organizm, a osoby, które mają dostęp do różnorodnego pożywienia, skazuje na powolną śmierć głodową. Walka z chorobą jest tym trudniejsza, że w niektórych kręgach głodzenie się jest szczególnie modne.




Błędne koło bulimii...



Prawie każda z nas chciałaby ważyć mniej. Czasami jednak koncentracja na własnej figurze może być przesadna i przybrać formę obsesji.
Bulimia (inaczej żarłoczność psychiczna, wilczy głód) to - obok anoreksji - jedno z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń łaknienia. Zaburzenie to najczęściej dotyczy dziewcząt, a także - choć zdecydowanie rzadziej - młodych kobiet wykonujących zawody wymagające szczupłej sylwetki.

Czym jest bulimia?

Jest chorobą, która polega na występowaniu epizodów niekontrolowanego, nadmiernego spożycia żywności. Dokładna definicja mówi o tym, że bulimię stwierdza się w sytuacji, gdy dochodzi do nich 2 razy w tygodniu przez okres minimum 3 miesięcy. Wartość energetyczna takiego “posiłku” wynosi wówczas kilka tysięcy kalorii (niektóre źródła podają nawet do 15 000 kcal), co średnio kilkukrotnie przewyższa dzienne zapotrzebowanie na energię. W czasie takich epizodów natychmiastowa potrzeba zaspokojenia głodu żywności jest tak silna, że spożywane są wówczas także produkty uznawane powszechnie za niejadalne np. nieugotowany makaron czy ryż. Po spożyciu nadmiernej ilości pokarmu pojawia się silne poczucie winy i potrzeba pozbycia się z organizmu spożytego posiłku. Najczęściej spotykamy się w tym momencie z 2 podstawowymi rodzajami postaw.

- typ “przeczyszczający” charakteryzuje się stosowaniem środków przeczyszczających, moczopędnych i prowokowaniem wymiotów.

- typ “nieprzeczyszczający” charakteryzuje się stosowaniem postu oraz uprawianiem bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Przejadanie się i występujące po nim “oczyszczenie” przynoszą tylko chwilową ulgę. Strach przed bezradnością i brakiem poczucia kontroli jest przyczyną silnej depresji i niskiego poczucia własnej wartości.


/Szymon z pomocą Agaty i Patrycji :3

1 komentarz:

  1. Chorowałam na anoreksje ok. pół roku, w tej chwili choruję na bulimię. Mam dopiero 13 lat. Zniszczone włosy i skórę, żółte żeby, spchniętą twarz a miesiączke miałam w kwietniu. Przu anoreksji ważyłam ok 40kg przy wzroście 1,65m . Teraz waze 48 ale mam częste wahania wagi. Nie polecam, chyba, że lubicie niszczyć sobie psychike. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń